(Python Programlama) Telegram Bot Yapımı

Öncelikle BotFather üzerinden belirtilen yolları izleyerek bir bot oluşturup python'da gerekli kütüphaneler eklenmelidir. BotFather'dan alınan bot api key kullanıldıktan sonra dokumentasyon okunarak gerekli adımlar ile komutlar oluşturulabilir.

Bu programda, belirlenen komutlara otamatik olarak cevap verebilir, örnek olarak grup telegram chatine eklendiğinde arkadaşlarınızın doğum günlerini otamatik olarak kutlatabilirsiniz, konuşmalar arasında istediğiniz gifleri atabilirsiniz. Gif'ler için bir api kullanılmıştır ve gelen gifler hem random şeklinde hemde kategori belirleyerek kullanılabilir. Tl-USD-EUR çevirimleri yapabilir.

NewsDataApi kullanarak belirlenen günlük haberleri istenilen bilgilere göre örnek olarak spor haberleri istersek /spor komutunu yazarak yabancı veya türk haber sitelerinden rastgele haberleri getirir. Bir çok işleve sahip olan botu indirip kullanabilir veya kendinize göre geliştirebilirsiniz. Eğer istenilirse çekilen haberler bir database' de tutulabilir belirlenen günden itibaren eskiyen haberler silinir.

Github adresime giderek kodlarına erişebilir ve indirebilirsiniz.


Github Proje link